Moć nauke: HPV vakcina je drastično smanjila broj slučajeva raka grlića materice, potvrđuje engleska studija
нов 26, 2024
Primeri imunizacije protiv HPV-a iz drugih država najbolje pokazuju na koji način ova vakcina može pomoći u smanjenju rizika za razvoj raka glića materice, kao i drugih vrsta raka uzrokovanih humanim papiloma virusom. U nastavku pročitajte kakve rezultate je dao nacionalni program HPV vakcinacije, koji je u Engleskoj uveden 2008. godine.
Istraživanje koje opisuje na koji način je program HPV imunizacije u Engleskoj uticao na učestalost raka grlića materice, kao i prekanceroznih promena, objavljeno je u renomiranom naučnom časopisu ,,The Lancet“, no i u brojnim drugim naučnim publikacijama.
Vakcina protiv HPV-a u Engleskoj
Imunizacija dvovaletnom vakcinom protiv humanih papiloma virusa (HPV) uvedena je u Engleskoj 1. septembra 2008. godine. Rutinska vakcinacija prvobitno je ponuđena devojčicama uzrasta od 12 do 13 godina, uz naknadni program namenjen devojčicama od 14 do 18 godina. U okviru studije naučnici su pratili efekte ovog programa imunizacije na smanjenje pojave raka grlića materice, kao i pojave promena na grliću materice koje prethode raku (cervikalnu intraepitelnu neoplaziju – CIN3).
Napomena: Cervikalna intraepitelna neoplazija – CIN predstavlja predstadijum raka grlića materice. Intraepitelna neoplazija označava pojavu atipičnih ćelija unutar površinskog sloja grlića materice. Izgled ovih ćelija manje ili više odstupa od normalnog. Nisu svi stepeni CIN obavezno i prekancerozni.
Detaljnije o studiji
U ovoj studiji naučnici su procenjivali relativni rizik za razvoj raka grlića materice u tri vakcinisane grupe u poređenju s grupama ispitanica koje nisu primile HPV vakcinu. Istraživanje obuhvata period od 2008. godine, kada su primljene prve vakcine, pa do 2019. godine. U okviru studije učestvovalo je ukupno 13,7 miliona žena različitih uzrasta, vakcinisanih u različitim školskim godinama. Podaci iz britanskog registra za rak izvučeni su 26. januara 2021. i obuhvatili su slučajeve dijagnoze raka grlića materice i prekanceroza (CIN3) od 1. januara 2006. do 30. juna 2019. kod žena starosti od 20 do 64 godine na području Engleske.
Dakle, procenjeno je relativno smanjenje stope raka grlića materice za 34% kod žena vakcinisanih kada su imale 16 do 18 godina (šk. god. 2012/2013), za 62% kod žena vakcinisanih kada su imale 14 do 16 godina (šk. god. 2010/2011), a za 87% kod žena vakcinisanih u uzrastu od 12 i 13 godina (šk. god. 2008), u poređenju s referentnim nevakcinisanim grupama žena istog uzrasta.
S druge strane, rizik za razvoj CIN3 smanjen je za 39% kod žena koje su vakcinu primile sa 16-18 godina, 75% kod žena koje su vakcinisane u uzrastu od 14 do 16 godina i 97% kod žena koje su HPV vakcinu primile u uzrastu od 12 do 13 godina. Naposletku, procenjeno je da je do 30. juna 2019. zabeleženo 448 slučajeva raka grlića materice manje od očekivanog broja, te 17.235 manje od očekivanog broja slučajeva sa CIN3 dijagnozom kod vakcinisanih žena.
Od septembra 2019. godine i dečaci u Engleskoj imaju mogućnost da prime HPV vakcinu.
Krajnji razultat
Naučnici su primetili značajno smanjenje raka grlića materice i incidencije prekancerozne lezije CIN3 kod mladih žena nakon uvođenja programa imunizacije protiv HPV-a u Engleskoj, posebno kod osoba kojima je vakcina ponuđena u dobi od 12 do 13 godina. Program imunizacije protiv HPV-a uspešno je gotovo eliminisao rak grlića materice kod žena rođenih od 1. septembra 1995. godine.
HPV vakcina u Srbiji
U Srbiji je HPV vakcina besplatna za decu i mlade uzrasta od 9 do 19 godina. Deca mlađa od 15 godina treba da imaju saglasnost roditelja za vakcinaciju, dok se deca starija od 15 godina mogu sama opredeliti da li žele da prime vakcinu. Vakcinacija se obavlja u domovima zdravlja. Na našem sajtu možete pronaći spisak domova zdravlja u kojima je vakcina dostupna.
Izvor: NIH
Foto: pexels.com