Teen Talk savetovalište: Sve što treba da znaš o HPV-u


дец 09, 2024

Teen Talk

U okviru devete konferencije za tinejdžere ,,Teen Talk“, održane 5. decembra u Dečijem kulturnom centru Beograd (DKCB), predstavljen je i poseban segment ,,Teen Talk savetovalište: Sve što treba da znaš o HPV-u“.

Posetioci ovogodišnje konferencije imali su priliku da slušaju predavanja i učestvuju u radionicama koje pokrivaju širok spektar važnih tema prilagođenih njihovom uzrastu. Događaj je okupio eminentne stručnjake, kao što su psiholozi, sociolozi, pedagozi i lekari, ali i tinejdžere koji su otvoreno diskutovati na određene teme iz oblasti mentalnog zdravlja, društvenih veza i odnosa, obrazovanja, profesionalnog razvoja i drugih ključnih pitanja.

Teen Talk

„Cilj konferencije je da pružimo mladima priliku da se upoznaju sa stručnjacima, postave pitanja i dobiju odgovore na teme koje su im od velikog značaja. Zajedno radimo na tome da omogućimo bolje razumevanje potencijala koje oni poseduju, izazova sa kojima se suočavaju, ali i da ih motivišemo da postanu proaktivni članovi svojih zajednica“, istakla je Nataša Vulin, organizatorka konferencije.

Sve što treba da znaš o HPV-u

,,Teen Talk“ konferencija predstavila je zanimljiv i informativni panel pod nazivom ,,Teen Talk savetovalište“, kako bi tinejdžeri saznali ključne informacije o reproduktivnom zdravlju, s posebnim naglaskom na jedan od najčešćih polno prenosivih virusa – humani papiloma virus (HPV).

Panel je obuhvatio važne aspekte prevencije, uključujući informacije o vakcinaciji, redovnim zdravstvenim pregledima, ali i značaju odgovorne seksualne zaštite.

Teen Talk savetovalište

Teen Talk

Sanela Ribić, Udruženje ,,Progovori”

Moderatorka panela, nekadašnja onkološka pacijentkinja i aktivistkinja Udruženja ,,Progovori“ Sanela Ribić na početku podelila je svoje iskustvo s rakom jajnika, koji joj je dijagnostikovan sa samo 24 godine, te time podsetila mlade da se i vrlo ozbiljna oboljenja mogu pojaviti u ranom uzrastu. S tim u vezi, najavila je svoje sagovornike koju su govorili o HPV-u – virusu koji može da uzrokuje brojne bolesti, kao što su rak grlića materice, vagine, vulve, anusa, penisa i grla.

Teen Talk

Dr Rade Ružić, specijalista pedijatrije

Dr Rade Ružić, specijalista pedijatrije objasnio je šta je HPV, kako se prenosi, koji su njegovi mogući efekti na zdravlje i kako se najbolje zaštititi od ove infekcije: ,,HPV je skraćenica za humane papiloma viruse, kojih ima ukupno oko 200. Pojedini humani papiloma virusi mogu da izazovu izuzetno teške bolesti, kao što su različite vrste raka, dok drugi uzrokuju manje opasna oboljenja poput genitalnih bradavica, odnosno kondiloma. Prenose se putem seksualnih odnosa, a najbolja zaštita je upravo HPV vakcina“.

Doktor je objasnio da je vakcinu najbolje primiti pre stupanja u seksualne odnose, budući da tada osoba još uvek nije došla u kontakt s HP virusima. Ona se preporučuje i devojčicama i dečacima, uzrasta od 9 do 19 godina – i u tom slučaju je besplatna. Međutim, i osobe koje su seksualno aktivne mogu pimiti ovu vakcinu, jer ona zapravo štiti od 9 najopasnijih sojeva ovog virusa, koji mogu da uzrokuju različite oblike raka, a s kojima možda još uvek osoba nije došla u kontakt.

Teen Talk

Influenser i student medicine Mića Ašćerić

Influenser i student medicine Mića Ašćerić često na svom TikTok profilu govori o ovoj temi: ,,Odlučio sam da se ovom temom pozabavim kada sam u udžbeniku o ginekologiji pročitao da je smrtnost od raka grlića materice u nekim državama opala za 75% zahvaljujući redovnim ginekološkim pregledima i imunizaciji protiv HP virusa, koji su najčešći uzrok ove bolesti. Takođe bih napomenuo da je vrlo važno da proverite sve informacije iz više izvora, kako biste bili sigurni u njihovu verodostojnost.“

Teen Talk

Tinejdžeri su bili vrlo aktivni i postavljali različita pitanja, a pojedini su podelili svoje iskustvo s vakcinacijom.

Vakcinacija u Srbiji

Imunizacija protiv HPV-a najbolji je način prevencije svih stanja i bolesti koje uzrokuje ova grupa virusa. U Srbiji je HPV vakcina besplatna za decu i mlade uzrasta od 9 do 19 godina. Deca mlađa od 15 godina treba da imaju saglasnost roditelja za vakcinaciju, dok se deca starija od 15 mogu sama opredeliti da li žele da prime vakcinu, naravno uz konsultaciju s roditeljima. Vakcinacija se obavlja u domovima zdravlja. Na našem sajtu možete pronaći spisak domova zdravlja u kojima je vakcina dostupna.

Ukoliko imate pitanja, obratite nam se!

Ukoliko o ovoj temi ne možete da razgovarate sa svojim roditljima, posavetujte se sa svojim pedijatrom ili popunite formular na našem sajtu i anonimno postavite pitanje na linku ovde, a mi ćemo se potruditi da odgovor dobijete u najkraćem mogućem roku od strane naših lekara i stručnjaka. Osim toga, možete nas zapratiti na TikTok profilu HPVhub i Instagram profilu hpv_ne_info.

Photo: Ads Solutions