Besplatno testiranje na HPV i rak grlića materice za 10.000 žena u Srbiji
јан 20, 2025
U cilju ranog otkrivanja i prevencije, Institut za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut sprovodi akciju besplatnog testiranja HPV i PAPA testom – koji otkriva promene na grliću materice. Testiranje je namenjeno za 10.000 žena starosti od 30 do 65 godina. Akcija se trenutno sprovodi u Beogradu i Nišu, a trajaće dok se ne testira 10.000 žena, saznali smo od nadležnih u Institutu.
Izvor: Institut za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut
Rak grlića materice je ozbiljan javnozdravstveni problem u Srbiji. Na osnovu procenjenih stopa obolevanja i umiranja od raka grlića materice Evropskog informacionog sistema, Srbija se i dalje nalazi u grupi zemalja sa visokim stopama obolevanja i umiranja u Evropi.
Svake godine u Srbiji oko 1.163 žene oboli od raka grlića materice, a 459 izgubi život.
Dobra vest je da se uz pravilnu prevenciju, koja uključuje vakcinaciju protiv HPV-a i redovna testiranja, ova statistika može promeniti. Rak grlića materice je bolest koja se može sprečiti!
Preventivno testiranje je ključno!
U toku je akcija besplatnog preventivnog testiranja istovremenom primenom HPV i PAPA testa za 10.000 žena, starosti od 30 do 65 godina, sa teritorije Beograda i Niša. Testiranje se sprovodi kako bi se što ranije otkrile premaligne i maligne promene na grliću materice. Te promene mogu nastati iz više razloga, ali je infekcija humanim papiloma virusom najčešći uzrok.
Ko organizuje besplatne preglede
Navedene preventivne preglede – testiranje u okviru Skrininga raka grlića materice – istovremenom primenom HPV testa i citologije, organizuje Institut za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut, uz podršku Ministarstva zdravlja, Republičke stručne komisije za ginekologiju i akušerstvo, Srpskog lekarskog društva – Sekcije za ginekologiju i akušerstvo i Populacionog fonda Ujedinjenih nacija (UNFPA).
Zašto se rade dva testa, HPV i PAPA
Pored PAPA testa, kojim se otkrivaju promene na ćelijama, radi se i HPV test, kojim se proverava da li postoji HP virus, primenom osetljive PCR tehnike. Ako se virus otkrije, radi se i dodatna analiza (genotipizacija) kako bi se utvrdilo da li je u pitanju tip HPV-a koji može da izazove rak. (Postoji oko 200 tipova HPV-a i ne izazivaju svi rak.)
Gde se sprovodi HPV i PAPA testiranje
Akcija besplatnih pregleda trenutno je aktuelna u Beogradu i Nišu, gde je zapravo i započela. Krajem decembra započeto je testiranje u Domu zdravlja Niš i do sada je testirano oko 700 žena na teritoriji grada Niša. Na teritoriji grada Beograda, testiranje je započelo 13. januara i obavlja se u Zavodu za zdravstvenu zaštitu Železnica Srbije kao i u Institutu za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut, a planirano je uključivanje još nekoliko domova zdravlja sa teritorije grada Beograda.
View this post on Instagram
Trajanje akcije
Akcija će trajati dok se ne testira svih 10.000 žena.
Zašto je važno odazvati se testiranju
Veoma je važno da se žene informišu i dođu na ovo preventivno testiranje jer na taj način mogu na vreme da otkriju premaligne i maligne promene na grliću materice ili pak da li su nosioci HPV virusa i to kog tipa. Odgovornost prema sopstvenom zdravlju i odlazak na preventivne preglede, odražava se na sve aspekte života žene i njene porodice, a u širem kontekstu i čitavog društva, ističu u Institutu za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut.
Kako se testiranje izvodi i kada su gotovi rezultati
Testiranje se izvodi tako što se u toku bezbolnog i kratkotrajnog ginekološkog pregleda uzimaju brisevi sa površine sluzokože grlića materice. Brisevi se analiziraju u aparatu za molekularnu dijagnostiku za određivanje prisustva humanog papiloma virusa (HPV) i pregledom pod mikroskopom.
Pre testiranja, bićete upoznati sa samom procedurom testiranja, proveriće se da li zadovoljavate uslove da se testirate i moći ćete da postavite pitanja ukoliko imate nekih nedoumica. Nakon testiranja, bićete obavešteni kada i na koji način može da podigne svoje rezultate. Planirano je da se rezultati izdaju u roku od mesec dana nakon testiranja.
Kome je namenjeno testiranje
Samo testiranje je namenjeno ženama starosne dobi od 30 do 65 godina, izuzev trudnicama, ženama koje nikada nisu imale seksualni odnos, ženama koje su na lečenju od raka grlića materice i ženama kojima je hirurškim putem odstranjena materica ili grlić materice.
Testiranje treba da odlože žene koje su u menstrualnom ciklusu, kao i žene koje su u poslednja 24 časa imale seksualni odnos ili su koristile vaginalete.
Ako su rezultati pozitivni…
Ukoliko je jedan od testova pozitivan ili su oba testa pozitivna, dobićete smernice od strane lekara za kontrolu i/ili dalje dopunske dijagnostičke procedure.
Značaj podataka prikupljenih testiranjem
Glavni cilj pilot projekta je da se primenom kotestiranja istraži efikasnost programa skrininga zasnovanog na HPV testiranju u zdravstvenom sistemu u Srbiji, u odnosu na citologiju (PAPA test) i da se utvrde precizne preporuke za mogućnost uvođenja skrininga zasnovanog na HPV testiranju širom zemlje.
Pozivamo sve žene da se odazovu ovoj akciji i preuzmu odgovornost za svoje zdravlje! Za više informacija posetite sajt Instituta za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut. Više detalja o prevenciji raka grlića materice pronaći ćete u ovom tekstu. Za informacije o vakcinaciji protiv HP virusa kliknite ovde.
Fotografija: Canva