Rak grlića materice nije nasledan i što je najvažnije – može se sprečiti


мар 18, 2025

Rak grlića materice nije nasledan i što je najvažnije – može se sprečiti

Mnoge žene brinu da ako je neko u njihovoj porodici imao rak grlića materice, to znači da i one imaju veću verovatnoću da obole od iste bolesti. Međutim, ovo nije tačno. Za razliku od raka dojke ili raka jajnika, gde genetika može igrati značajnu ulogu, rak grlića materice prvenstveno je uzrokovan infekcijom humanim papiloma virusima (HPV-om).

Genetika vs HPV infekcija

Naučne studije nisu pronašle snažnu vezu između porodične istorije raka grlića materice i rizika od obolevanja. S druge strane, postoje brojni dokazi da su HP virusi ključni faktor rizika za razvoj ovog raka. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO) više od 99% slučajeva ove vrste raka povezano je s dugotrajnom infekcijom visokorizičnim tipovima HPV-a (posebno tipovima 16 i 18).

Iako genetika može donekle uticati na sposobnost imunološkog sistema da se bori sa infekcijom, ona nije odlučujući faktor u nastanku raka. Zato je najvažnije usmeriti pažnju na prevenciju HPV infekcije, a ne na porodičnu istoriju bolesti.

Simptomi raka grlića materice

Rani stadijumi raka grlića materice obično ne uključuju simptome i teško ih je otkriti. Ponekad je potrebno vreme da se razviju prvi znaci ove bolesti.

Znaci i simptomi stadijuma I raka grlića materice mogu obuhvatati:

  • Vaginalni iscedak neprijatnog mirisa.
  • Vaginalno krvarenje nakon seksualnog odnosa, između menstruacije ili nakon menopauze.
  • Bol tokom seksualnog odnosa (dispareunija).

Ako se rak proširio na obližnja tkiva ili organe, simptomi mogu uključivati:

  • Otežano ili bolno mokrenje, ponekad s krvlju u urinu.
  • Dijareju, bol ili krvarenje iz rektuma prilikom pražnjenja creva.
  • Umor, gubitak težine i apetita.
  • Opšti osećaj bolesti.
  • Tupe bolove u leđima ili otok u nogama.
  • Bol u karlici/abdomenu.

Ako vam se pojavi abnormalno krvarenje, neobičan vaginalni iscedak ili bilo koji drugi neobjašnjivi simptom, trebalo bi da kontaktirate lekara.

Kako se rak grlića materice može sprečiti?

Iako ne možemo sprečiti sve vrste raka, rak grlića materice je izuzetak – zahvaljujući naprednim metodama prevencije, može se gotovo u potpunosti sprečiti. Dokazi za to postoje u brojnim državama koje godinama unazad sprovode program HPV imunizacije, poput Škotske, Engleske i brojnih drugih.

Načini na koje možete sprečiti rak grlića materice

HPV vakcinacija

HPV vakcina štiti od najopasnijih sojeva virusa, uključujući one koji uzrokuju većinu slučajeva raka grlića materice.

Preporučuje se, pre svega, deci i adolescentima, idealno pre nego što dođu u kontakt s HP virusom, tj. pre nego što postanu seksualno aktivni. U Srbiji je HPV vakcina besplatna za sve devojčice i dečake uzrasta od 9 do 19 godina, a lekari apeluju na što raniju vakcinaciju. Poželjno je da se ona obavi već do 12. godine. U uzrastu do 15 godina vakcina se prima u dve, a nakon toga u tri doze.

Iako je HPV vakcina najdelotvornija ukoliko osoba prethodno nije došla u kontakt s humanim papiloma virusom (upravo zato se preporučuje vakcinacija u što ranijem uzrastu) i odrasli, koji vakcinu nisu primili u detinjstvu, mogu to da učine naknadno. HPV vakcina za odrasle može biti korisna i nakon stupanja u seksualne odnose, jer je moguće da je pacijent do tada bio izložen samo pojedinim tipovima HPV-a, a ne svim tipovima koji se nalaze u vakcini i od kojih ona štiti.

Redovni ginekološki pregledi i Papa test

Papa test je jednostavan i bezbolan pregled koji može rano otkriti promene na ćelijama grlića materice, čak i pre nego što prerastu u rak. Preporučuje se svim ženama od 21. godine, obično na svake 3 godine, a ako se kombinuje s HPV testom, može se praktikovati na 5 godina. Ako rezultati pokažu abnormalnosti, lekar će preporučiti dodatne preglede i praćenje. Ipak, ukoliko je rezultat Papa testa loš, to ne mora nužno da znači da imate rak. Mnoge promene su reverzibilne i mogu se lečiti, ako se otkriju na vreme.

HPV testiranje takođe može da bude od pomoći

HPV test koristi se za otkrivanje visokorizičnih tipova HPV-a kod žena starijih od 30 godina. Kada se kombinuje s Papa testom, pomaže lekarima da bolje procene rizik za razvoj raka grlića materice.

  • Ako je HPV test negativan? Rizik za razvoj raka grlića materice u narednih nekoliko godina je vrlo nizak.
  • Ako je HPV test pozitivan? To ne znači automatski da imate rak, ali se svakako preporučuju dalje analize

Upotreba kondoma kao dodatna zaštita

Kondomi ne pružaju stopostotnu zaštitu od HPV-a (jer virus može biti prisutan i na koži/sluzokoži genitalne regije), ali smanjuju rizik za razvoj infekcije za oko 60-70%. Takođe štite od drugih polno prenosivih bolesti koje mogu oslabiti imunološki sistem.

Jačanje imunološkog sistema

Zdrav imunološki sistem može pomoći organizmu da eliminiše HPV pre nego što izazove ozbiljne promene. Lekari preporučuju da se hranite zdravo, te da izbegavate pušenje i prekomerno konzumiranje alkohola.

Dakle, rak grlića materice nije nasledan

Rak grlića materice najčešće je posledica dugotrajne infekcije visokorizičnim tipovima HPV-a. To znači da svaka žena može preduzeti konkretne korake da smanji rizik od obolevanja.

Najefikasniji načini prevencije su:

  • HPV vakcinacija.
  • Redovno praktikovanje Papa i HPV testiranja.
  • Sigurniji seksualni odnosi i upotreba kondoma.
  • Zdrav način života.

Uz odgovarajuću prevenciju, rak grlića materice može postati bolest prošlosti. Najvažnije je delovati na vreme i redovno voditi računa o svom zdravlju!

Izvor: my.clevelandclinic.org
Foto: canva.com