Nema novih slučajeva raka grlića materice kod žena vakcinisanih protiv HPV-a u Škotskoj


сеп 09, 2024

Nema novih slučajeva raka grlića materice kod žena vakcinisanih protiv HPV-a u Škotskoj

Novom studijom utvrđeno je da nijedan slučaj raka grlića materice nije otkriven kod mladih žena koje su vakcinisane u okviru programa imunizacije protiv HPV-a u Škotskoj.

Istraživanje javnog zdravlja Škotske (PHS) sugeriše da je vakcina protiv HPV-a (humanog papiloma virusa) veoma efikasna u sprečavanju razvoja raka grlića materice, ali i drugih oblika kancera.

Program vakcinacije u Škotskoj

Program vakcinacije u ovoj državi započet je 2008. godine, kada je devojčicama, uzrasta 12 i 13 godina, ponuđena vakcina protiv HPV-a kako bi se sprečio razvoj raka grlića materice. Ovu vakcinu danas mogu da prime i dečaci istog uzrasta, budući da ona smanjuje rizik za razvoj i drugih oblika raka, kao što su rak penisa, anusa i grla.

Šta je HPV i koje zdravstvene tegobe izaziva?

Humani papiloma virus (HPV) je grupa od više od 200 povezanih virusa, koji se uglavnom prenose direktnim kontaktom kože na kožu tokom seksualnih odnosa. Dok je većina HPV infekcija bezopasna i prolazi sama od sebe, određene vrste HPV-a opasnije su i mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme. Poznato je da visokorizični sojevi HPV-a (16, 18, 31, 33, 35, 45, 52, 56 i dr.) izazivaju različite vrste raka, uključujući karcinom grlića materice, vagine, vulve, penisa, anusa i grla. Drugi tipovi HPV-a mogu uzrokovati genitalne bradavice.

Zbog široko rasprostranjene prirode HPV-a, to je jedna od najčešćih polno prenosivih infekcija na globalnom nivou, koja pogađa milione ljudi svake godine. Na sreću, dostupne su vakcine koje mogu zaštititi od najštetnijih sojeva virusa, značajno smanjujući rizik za razvoj bolesti povezanih sa HPV-om.

Skoro svi karcinomi grlića materice (99,7%) uzrokovani su infekcijom HP virusima visokog rizika.

Rak grlića materice može postati veoma retka bolest

Zahvaljujući efikasnom programu imunizacije, Škotska je dokazala da rak grlića materice može postati veoma retka bolest. Javno zdravlje Škotske u saradnji sa Univerzitetima Strathclyde i Edinburgh sprovelo je istraživanje, koje je obuhvatilo svaku ženu u Škotskoj koja ispunjava uslove za program skrininga raka grlića materice. Studija je pokazala koliko je HPV vakcina efikasna, jer do danas nije zabeležen nijedan slučaj raka grlića materice kod potpuno vakcinisanih žena koje su primile vakcinu u uzrastu od 12 do 13 godina. Dakle, vakcinacija protiv HPV-a pokazala se efikasnom u prevenciji raka grlića materice, a uz redovne skrininge za rano otkrivanje i lečenje, moguće je od raka grlića materice učiniti retku bolest.

Kako se vakcinisati u Srbiji?

U Srbiji je HPV vakcina besplatna za decu i mlade uzrasta od 9 do 19 godina. Deca mlađa od 15 godina treba da imaju saglasnost roditelja za vakcinaciju, dok se deca starija od 15 godina mogu sama opredeliti da li žele da prime vakcinu.

Vakcinacija se obavlja u domovima zdravlja. Na našem sajtu možete pronaći spisak domova zdravlja u kojima je vakcina dostupna.

Foto: pexels.com