Prenosi li se HPV u bazenu? Evo šta treba da znate


јул 21, 2025

prenosi li se HPV u bazenu

Dolaskom toplijih dana, mnogi od nas provode više vremena na bazenima. Ali, uz uživanje u plivanju i opuštanju, neretko se javlja i zabrinutost: prenosi li se HPV u bazenu? Možemo li na taj način dobiti infekciju humanim papiloma virusom?

Humani papiloma virus (HPV) jedan je od najčešćih virusa koji se prenose polnim putem. Poznato je da do infekcije dolazi direktnim kontaktom kože na kožu ili sluzokože na sluzokožu, najčešće tokom seksualnih odnosa. Međutim, s obzirom na njegovu rasprostranjenost i otpornost, mnogi se pitaju: prenosi li se HPV u bazenu? I, pored toga, može li doći do infekcije i u sredinama kao što su teretane ili saune?

Šta kaže struka – prenosi li se HPV u bazenu?

Dr Slađana Raović, specijalistkinja ginekologije i akušerstva, objašnjava:

„U bazenu je rizik od HPV infekcije nizak. Prenošenje virusa preko predmeta ili bazena nije dokazano niti predstavlja značajan put prenošenja virusa. Postoje istraživanja u kojima je virus detektovan u tragovima u bazenu, te je rizik od nastanka infekcije skoro nemoguć na ovaj način.“

Drugim rečima, čak i ako su u vodi detektovani tragovi virusa, količina je toliko mala da praktično ne postoji mogućnost prenosa na drugu osobu. HPV je virus koji se oslanja na direktan kontakt sa zaraženom kožom ili sluzokožom, a ne na kapljični ili kontaktni prenos preko vode, peškira ili sedišta.

Zašto je direktan kontakt ključan?

HPV inficira epitelne ćelije kože i sluzokože. Da bi se prenela infekcija, mora doći do mikroskopskih oštećenja kože kroz koja virus ulazi. Najčešće se to dešava tokom seksualnih odnosa, kada je koža ili sluzokoža izložena direktnom, često intenzivnom kontaktu.

U bazenima, iako više osoba koristi istu vodu, koncentracija virusa u okruženju (ako uopšte postoji) nije dovoljna da izazove infekciju. Uz to, voda u bazenima se dezinfikuje hlorom ili drugim sredstvima koja dodatno smanjuju mogućnost preživljavanja virusa.

Šta je sa drugim „mokrim“ mestima?

Često se pitamo i da li možemo dobiti HPV u saunama, svlačionicama, na klupama ili preko tuđih peškira. I ovde važi slično pravilo: rizik je minimalan. HPV nije poput gljivica ili bakterija koje se lako zadržavaju na vlažnim površinama. Njegova sposobnost opstanka van tela čoveka je ograničena, a verovatnoća da se infekcija prenese preko predmeta praktično ne postoji.

Naravno, to ne znači da bi trebalo zanemariti osnovne higijenske mere: uvek je preporučljivo koristiti svoj peškir, nositi papuče u svlačionicama i tuševima, i izbegavati sedenje na javnim površinama bez peškira.

Da se podsetimo: Kako se HPV prenosi?

Najčešći putevi prenosa HPV-a su:

  • vaginalni, analni i oralni seksualni odnosi,
  • direktan kontakt kože na kožu/sluzokožu u intimnoj regiji,
  • ređe, kontakt sa zaraženim genitalnim regijama čak i bez penetracije.

Zato se kao prevencija protiv HP virusa preporučuje vakcinacija, korišćenje kondoma (iako kondom ne pruža potpunu zaštitu od HPV-a) i redovne ginekološke kontrole, a ne na izbegavanje javnih kupališta ili sauna.

Najvažnije što možete učiniti za svoje zdravlje jeste da se informišete o realnim rizicima, da razmislite o vakcinaciji (ako spadate u preporučenu starosnu grupu) i da redovno posećujete svog lekara.

 

Reference:

1. First detection of papillomaviruses and polyomaviruses in swimming pool waters: unrecognized recreational water-related pathogens?

2. Transmission of genital human papillomavirus infections is unlikely through the floor and seats of humid dwellings in countries of high-level hygiene

3. WebMD.com/Information About Human Papillomavirus

 

Fotografija: Pexels