Šta znači devetovalentna vakcina protiv HPV-a?


сеп 04, 2024

Šta znači devetovalentna vakcina protiv HPV-a?

Devetovalentna vakcina protiv HPV-a jedan je od najsveobuhvatnijih i najefikasnijih načina prevencije bolesti koje izaziva ovaj virus.

Humani papiloma virus (HPV) je grupa virusa koji mogu uzrokovati niz zdravstvenih problema – od genitalnih bradavica do različitih vrsta raka, uključujući rak grlića materice, grla, vulve, vagine i anusa. Na sreću, razvijene su vakcine za zaštitu od najštetnijih tipova HPV-a. Među njima, devetovalentna HPV vakcina jedna je od najsveobuhvatnijih i najefikasnijih opcija dostupnih danas.

Šta se podrazumeva pod devetovalentnom HPV vakcinom?

Devetovalentna vakcina protiv HPV-a dizajnirana je da zaštiti od devet različitih sojeva ovog virusa. Dakle, termin „valentna“ odnosi se na broj tipova virusa na koje vakcina cilja. U ovom slučaju, „devetovalentna“ označava da vakcina obezbeđuje imunitet protiv devet specifičnih sojeva HPV-a: 6, 11, 16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58.

Tipovi 6 i 11 odgovorni su za oko 90% slučajeva genitalnih bradavica.

Tipovi 16 i 18 su visokorizični sojevi koji uzrokuju približno 70% slučajeva raka grlića materice, kao i druge vrste raka, poput raka anusa, vulve, vagine i grla.

Dodatnih pet visokorizičnih tipova 31, 33, 45, 52 i 58 takođe doprinose nastanku raka grlića materice i drugih karcinoma, što devetovalentnu vakcinu čini efikasnijom opcijom za prevenciju bolesti povezanih sa HPV-om.

Ko treba da primi devetovalentnu HPV vakcinu?

Devetovalentna HPV vakcina preporučuje se i dečacima i devojčicama. Optimalnim uzrastom za imunizaciju smatra se period između devete i dvaneste/trinaeste godine, a vakcina je najdelotvornija kad se primi pre stupanja u seksualne odnose. U Srbiji je HPV vakcina besplatna za decu i mlade od 9 do 19 godina.

Vakcina se takođe preporučuje osobama mlađim od 26 godina, ukoliko ranije nisu adekvatno vakcinisane. U pojedinim slučajevima, odrasli od 27 do 45 godina takođe mogu da razmotre opciju vakcinisanja, u zavisnosti od faktora rizika i nakon konsultovanja sa lekarom.

Prednosti i efikasnost devetovalentne HPV vakcine

Pre uvođenja devetovalentne vakcine postojale su još dve primarne HPV vakcine: dvovalentna (bivalentna) i četvorovalentna vakcina. Bivalentna vakcina štiti od HPV tipova 16 i 18, dok četvorovalentna vakcina pokriva tipove 6, 11, 16 i 18. Devetovalentna vakcina proširuje zaštitu za još pet visokorizičnih tipova HPV-a, čime se povećava sposobnost vakcine za sprečavanje šireg spektra karcinoma povezanih sa ovom grupom virusa.

S tim u vezi, devetovalentna vakcina protiv HPV-a predstavlja značajan napredak u borbi sa karcinomima uzrokovanih HPV-om. Štaviše, zaštita vakcine prevazilazi rak grlića materice. Takođe pomaže u prevenciji raka anusa, vulve, vagine i grla, kao i genitalnih bradavica. Ova sveobuhvatna zaštita čini devetovalentnu vakcinu ključnim sredstvom u naporima javnog zdravlja da se smanji globalni teret bolesti povezanih sa HPV-om.

Bezbednost devetovalentne HPV vakcine

Devetovalentna vakcina protiv HPV-a smatra se veoma bezbednom. Opsežna istraživanja i monitoring zdravstvenih organizacija širom sveta, uključujući Centre za kontrolu i prevenciju bolesti i Svetsku zdravstvenu organizaciju (SZO), utvrdili su da je vakcina bezbedna i efikasna.

Pre nego što je devetovalentna HPV vakcina odobrena, prošla je rigorozno testiranje u kliničkim ispitivanjima koja su uključivala desetine hiljada učesnika. Ova ispitivanja osmišljena su da procene i efikasnost i bezbednost vakcine. Rezultati su pokazali da je vakcina veoma efikasna u prevenciji infekcija HPV tipovima na koje cilja, te da je izuzetno bezbedna.

Nakon što je odobrena, bezbednost vakcine i dalje se prati kroz sisteme nadzora velikih razmera. Ovi sistemi prikupljaju i analiziraju podatke o svim neželjenim efektima koji se javljaju nakon vakcinacije.

Eventualni neželjeni efekti

Najčešći neželjeni efekti devetovalentne HPV vakcine su blagi i privremeni. Oni obuhvataju:

  • Bol, crvenilo ili otok na mestu injekcije: Ovo je najčešći neželjeni efekat i tipičan je za mnoge vakcine.
  • Groznica: Pojedine osobe mogu imati blagu temperaturu nakon primanja vakcine.
  • Glavobolja: Ovo je još jedan uobičajeni neželjeni efekat.
  • Vrtoglavica ili nesvestica: Nesvestica se može javiti nakon bilo koje vakcine, posebno kod adolescenata. Da bi se ovo sprečilo, preporučuje se da osoba koja prima vakcinu sedi ili leži oko 15 minuta nakon injekcije.

Ove nuspojave uglavnom prolaze same od sebe u roku od nekoliko dana i ne predstavljaju ozbiljne zdravstvene rizike. Osim toga, istraživanja nisu otkriila nikakvu vezu između vakcine i ozbiljnih dugoročnih zdravstvenih problema.

Kako se vakcinisati u Srbiji?

U Srbiji je HPV vakcina besplatna za decu i mlade uzrasta od 9 do 19 godina. Deca mlađa od 15 godina treba da imaju saglasnost roditelja za vakcinaciju, dok se deca starija od 15 godina mogu sama opredeliti da li žele da prime vakcinu.

Vakcinacija se obavlja u domovima zdravlja. Na našem sajtu možete pronaći spisak domova zdravlja u kojima je vakcina dostupna.

Foto: pexels.com