
HPV i herpes: Slični, no ipak različiti
мај 19, 2025

Kada se govori o polno prenosivim infekcijama, vrlo često se u isti koš stavljaju HPV i herpes. I to nije bez razloga – oba virusa prenose se seksualnim kontaktom, često bez vidljivih simptoma. Međutim, iako na prvi pogled deluju slično, HPV i herpes zapravo su prilično različiti – i po načinu na koji se ponašaju u telu, i po posledicama koje mogu izazvati.
Šta je HPV, a šta herpes?
HPV (humani papiloma virus) je naziv za grupu od preko 200 različitih tipova virusa, od kojih pojedini mogu izazvati genitalne bradavice, dok drugi mogu dovesti do promena na ćelijama koje se, ako se ne prate, mogu razviti u rak – najčešće rak grlića materice, vagine, vulve, penisa, anusa, grla i vrata.
Herpes, s druge strane, izaziva herpes simplex virus (HSV), i to u dva oblika: HSV-1 (koji najčešće izaziva groznice na usnama) i HSV-2 (koji se češće javlja u genitalnom predelu, iako granice između njih nisu više tako stroge).
Kako izgledaju simptomi?
Simptomi HPV-a
HPV često nema nikakve simptome. Kod pojedinih osoba mogu se javiti genitalne bradavice – mekane, bezbolne izrasline koje mogu podsećati na karfiol. Kod većine ljudi, imunološki sistem sam eliminiše virus, ali kod nekih može ostati „uspavan“ i godinama, a zatim dovesti do promena koje se kod žena otkriju na PAPA testu. Isti tipovi HPV-a koji izazivaju genitalne bradavice mogu takođe izazvati bradavice u ustima i grlu. Ovo se zove oralni HPV, zbog čega se vrlo često meša s herpesom.
Simptomi herpesa
Herpes je nešto upečatljiviji kad se pojavi. Obično izaziva peckanje, svrab i sitne bolne plikove koji pucaju, stvaraju ranice i zarastaju kroz nekoliko dana. Infekcija se može povremeno vraćati – obično u trenucima kada je imunološki sistem oslabljen ili kada ste pod stresom.
Takođe je moguće pomešati blage simptome herpesa s drugim stanjima, kao što su:
- bubuljice ili druga kožna oboljenja
- urasle dlake
- grip
Kada se simptomi pojave oko usta i grla, to se naziva oralni herpes.
Simptomi uključuju:
- simptome slične gripu, kao što su otečeni limfni čvorovi i glavobolja
- crvenilo, otok, bol ili svrab gde će infekcija izbiti
- bolni plikovi ispunjeni tečnošću na usnama ili ispod nosa
- herpes uzrokovan groznicom u formi plikova na ili oko usta
Kada su simptomi prisutni oko genitalnog područja, to se naziva genitalni herpes. Simptomi ove vrste herpesa obuhvataju:
- simptome slični gripu, uključujući otečene žlezde, groznicu i glavobolju
- osećaj peckanja gde će infekcija izbiti
- bol i svrab oko genitalnog područja
- crvene kvrge ili druge plikove, koji mogu curiti u predelu genitalija
- bol u nogama ili donjem delu leđa
- bolno mokrenje
I herpes i HPV mogu da miruju, što znači da je infekcija i dalje prisutna u telu bez ikakvih simptoma.
HPV i herpes: Prenos i zaštita
Oba virusa prenose se direktnim kontaktom kože na kožu, sluzokože na sluzokožu, kože na sluzokožu.
Kondomi mogu smanjiti rizik, ali ne garantuju potpunu zaštitu, jer se virusi mogu preneti i preko kože koja nije pokrivena kondomom.
Herpes se može preneti i oralnim seksualnim odnosom, naročito ako neko ima aktivnu groznicu na usni, dok se HPV takođe prenosi oralnim putem, što objašnjava zašto se može razviti i u ustima i grlu.
Lečenje – šta kad se pojave?
HPV se ne leči antibioticima, jer je reč o virusnoj infekciji. Bradavice se mogu ukloniti, ali sam virus može ostati u telu neko vreme. Važno je redovno praktikovati PAPA test, a odnedavno se sve više koristi i HPV test, posebno kod žena iznad 30 godina. Vakcina protiv HPV-a trenutno je najjače oružje u prevenciji.
HPV vakcinacija preporučuje se, pre svega, deci i adolescentima, idealno pre nego što dođu u kontakt s HP virusom, tj. pre nego što postanu seksualno aktivni. U Srbiji je HPV vakcina besplatna za sve devojčice i dečake uzrasta od 9 do 19 godina, a lekari apeluju na što raniju vakcinaciju. U uzrastu do 15 godina vakcina se prima u dve, a nakon toga u tri doze.
Herpes takođe ostaje u telu – jednom kad se zarazimo, virus ostaje u nervnim ćelijama i može se povremeno reaktivirati. Antivirusni lekovi (poput aciklovira) mogu pomoći da simptomi brže prođu i smanje učestalost ponavljanja, ali ne eliminišu virus iz organizma.
Stigma vs. stvarnost
Ono što je zajedničko i HPV-u i herpesu jeste – stigma. Mnogi ljudi koji se susretnu s ovim virusima osećaju sram, strah ili izolaciju. A zapravo, radi se o izuzetno čestim infekcijama koje se mogu desiti bilo kome.
Zato je najvažnije znati da niste sami i da edukacija, testiranje i otvorena komunikacija s partnerima i lekarima – prave ogromnu razliku.
Izvor: healthline.com
Foto: pexels.com