
Da li HPV infekcija može da utiče na plodnost?
јул 14, 2025

Ako planirate potomstvo, evo šta sve treba da znate o tome da li i u kojoj meri HPV infekcija može da utiče na plodnost.
Humani papiloma virus (HPV) najčešća je polno prenosiva infekcija u svetu, ali njene posledice retko se posmatraju u kontekstu plodnosti. Dok većina ljudi povezuje HPV s karcinomom grlića materice i drugim vrstama raka, manje je poznato da ova grupa virusa može uticati i na reproduktivno zdravlje – i kod žena, i kod muškaraca.
Razmatramo na koji način infekcija HPV-om može da se odrazi na plodnost, kako se posledice razlikuju kod žena i muškaraca, te koje korake možete preduzeti da biste se zaštitili.
HPV i plodnost kod žena
Kod žena, HPV infekcija najčešće prolazi bez simptoma i organizam je spontano eliminiše u roku od nekoliko meseci do dve godine. Međutim, u određenim slučajevima, naročito kada je reč o visokorizičnim tipovima HPV-a, virus može izazvati ozbiljne posledice po zdravlje reproduktivnih organa.
Promene na grliću materice
Kod žena, HPV je najpoznatiji po svom uticaju na grlić materice. Hronična infekcija može dovesti do pojave promena na njemu i, ukoliko se ne leče, do razvoja raka.
Oštećen grlić materice može otežati implantaciju embriona, povećati rizik za nastanak spontanog pobačaja, te izazvati druge probleme tokom trudnoće, uključujući prevremeni porođaj. Iako ove komplikacije ne znače automatsku neplodnost, predstavljaju potencijalne prepreke u ostvarivanju trudnoće.
Upale i infekcije
U pojedinim slučajevima, HPV infekcija može biti udružena s drugim polno prenosivim bolestima koje uzrokuju upale u karlici, poput hlamidije i gonoreje. Te upale mogu dovesti do oštećenja jajovoda i stvaranja priraslica, što direktno utiče na plodnost.
HPV i vantelesna oplodnja (IVF)
Pojedine studije pokazale su da postoji mogućnost prisustva HPV-a u cervikalnoj sluzi, što može smanjiti uspešnost IVF postupka, najverovatnije zbog uticaja na embrionalnu implantaciju. Međutim, ova tvrdnja još uvek je predmet istraživanja.
HPV i plodnost kod muškaraca
Muškarci se često posmatraju kao prenosioci HPV-a, ali je sve više dokaza da ova infekcija može direktno uticati i na plodnost u njihovom slučaju. Iako retko izaziva simptome, HPV može biti prisutan u spermatozoidima i uticati na njihov kvalitet.
HPV u spermi
Nekoliko istraživanja pokazalo je da prisustvo HPV DNK (genetskog materijala virusa) u ejakulatu može uticati na pokretljivost i morfologiju spermatozoida. Inficirani spermatozoidi imaju smanjenu sposobnost oplodnje jajne ćelije, a ukoliko ipak do oplodnje dođe, postoji rizik da virus prenesu embrionu, što može uticati na njegov dalji razvoj.
Pored toga, HPV u spermi može izazvati imunološki odgovor kod žene, koji prepoznaje spermatozoide kao strane agense i otežava začeće.
Upalne reakcije
Kod muškaraca, HPV infekcija se ponekad povezuje s hroničnim upalama u genitalnom traktu, koje mogu negativno uticati na spermatogenezu (proizvodnju spermatozoida).
Mogu li se posledice prevenirati?
Vakcinacija i redovni pregledi
Najefikasniji način zaštite od HPV-a jeste vakcinacija, koja se preporučuje i devojčicama i dečacima, naročito pre stupanja u seksualne odnose, ali i mladim odraslim osobama koje nisu prethodno vakcinisane.
U Srbiji je HPV vakcina besplatna za decu i mlade uzrasta od 9 do 19 godina. Deca mlađa od 15 godina treba da imaju saglasnost roditelja za vakcinaciju, dok se deca starija od 15 mogu sama opredeliti da li žele da prime vakcinu, naravno uz konsultaciju s roditeljima. Vakcinacija se obavlja u domovima zdravlja. Na našem sajtu možete pronaći spisak domova zdravlja u kojima je vakcina dostupna.
Za žene, redovni ginekološki pregledi i Papa testovi omogućavaju rano otkrivanje promena na grliću materice i pravovremeno lečenje, čime se smanjuje rizik za nastanak ozbiljnijih posledica. Kod muškaraca, iako ne postoji standardni skrining test za HPV, analize sperme i konsultacije sa urologom mogu pomoći u proceni rizika.
Lečenje i planiranje trudnoće
Kod oba pola, prisustvo HPV-a ne mora značiti da do trudnoće ne može doći. Međutim, ako par ima poteškoće sa začećem, a jedan od partnera je pozitivan na HPV, preporučuje se savetovanje sa specijalistom za plodnost. U pojedinim slučajevima, može biti preporučeno privremeno odlaganje planiranja trudnoće dok se organizam ne izbori sa infekcijom.
HPV infekcija sama po sebi ne znači neplodnost, ali može povećati rizik za reproduktivne komplikacije – naročito ako je hronična ili udružena s drugim faktorima rizika.
Izvor: healthline.com
Foto: pexels.com