Smanjenje broja slučajeva raka grlića materice: Ključna je izgradnja poverenja, pokazuju primeri iz Slovenije i drugih evropskih zemalja


сеп 17, 2024

eliminacija raka grlića materice

Primer Slovenije i drugih evropskih zemalja pokazuje da je poverenje ključno za uspešnu borbu protiv raka grlića materice. Ako pacijenti od lekara dobijaju oprečne i zbunjujuće informacije, manje je verovatno da će aktivno prihvatati programe koje zdravstveni sistem nudi. Kao što pokazuju mnogi primeri iz Evrope, poverenje i smanjenje slučajeva raka grlića materice idu ruku pod ruku.

Slovenija je prepolovila broj slučajeva i smrtnih ishoda od raka grlića materice u poslednje dve decenije. U tome je ključnu ulogu odigralo uvođenje organizovanog skrininga.

Prednost organizovanog skrininga

U Evropi, Slovenija ima jedan od najstarijih registara za praćenje učestalosti raka u populaciji. To omogućava pažljivo nadgledanje stope zastupljenosti ove bolesti, kao i efekata bilo kog programa prevencije. Kada su podaci iz 1990-ih otkrili porast incidence,  tj. učestalosti raka grlića materice, zdravstveni sistem je prepoznao potrebu da se preduzme akcija. Do tada, u Sloveniji se skrining obavljao na zahtev pacijentkinje. Drugim rečima, oslanjalo se na svest žena da treba da dolaze na godišnje preglede ili aktivno zahtevaju PAPA test od svog ginekologa. Nasuprot tome, organizovani skining podrazumeva da zdravstveni sistem šalje poziv ženama da obave pregled. Međutim, nisu svi bili uvereni u potrebu da se pređe na organizovani skining, posebno zato što je taj prelazak podrazumevao i da se interval testiranja produži sa jedne na 3 godine.

 Izgradnja poverenja putem saradnje

Ipak, danas Slovenija ima jednu od najnižih incidenci raka grlića materice u Evropi, zahvaljujući programu skrininga ZORA. Iako je promena naišla na početni otpor, uključivanje ginekologa u kreiranje ovog programa osiguralo je poverenje pacijentkinja.
Uspeh programa ZORA zasniva se na saradnji svih zainteresovanih strana: stručnjaka, lekara, donosilaca odluka, zdravstvenog osiguranja i, naravno, pacijenata. Zajedničko kreiranje programa i standardizacija podataka osigurali su poverenje u sistem.
Finska takođe beleži uspeh u borbi protiv raka grlića materice zahvaljujući visokom nivou poverenja u javno zdravstvo. U ovoj zemlji uspešno su smanjeni učestalost i smrtnost od raka grlića materice za skoro 80%, otkako su uvedeni organizovani programi skrininga, koje pokriva sistem javnog zdravstva, smanjujući time direktni trošak za žene. Žene znaju da će, u slučaju problema, u okviru javnog zdravstva dobiti brzu dijagnozu i lečenje.

raka grlića materice

Četiri osnovna stuba: Edukacija, poverenje u zdravstveni sistem, skrining i vakcinacija

Pored skrininga, vakcinacija protiv humanog papiloma virusa još je jedan ključni stub u prevenciji i eliminaciji raka grlića materice u svim zemljama. Francuska je 2023. godine uvela besplatan školski program HPV vakcinacije za devojčice i dečake. Ipak, neosnovano oklevanje u vezi sa vakcinom omelo je napredak. Da bi izgradila poverenje, Francuska se fokusirala na komunikaciju sa roditeljima, pre svega putem digitalnih medija, kako bi se prenele proverene i naučno potvrđene informacije o bezbednosti i efikasnosti vakcine. Takođe je važno i zdravstveno i seksualno obrazovanje dece. Izgradnja poverenja kroz komunikaciju i edukaciju od suštinskog je značaja.

Eliminacija raka grlića materice: Strategija 90-70-90

Na 72. sednici Svetske zdravstvene organizacije za Evropu, države članice su usvojile “Mapu puta za ubrzanje eliminacije raka grlića materice kao problema javnog zdravlja u Evropskom regionu SZO 2022–2030″. Time je postavljena Globalna strategija za ubrzanje eliminacije raka grlića materice kao problema javnog zdravlja, poznata kao Strategija 90–70–90. Ova strategija podrazumeva: 90% potpuno vakcinisanih devojčica protiv HP virusa do 15. godine; 70% testiranih žena HPV testom/PAPA testom do 35. godine i ponovo do 45. godine; i da 90% žena sa oboljenjem grlića materice dobije adekvatno lečenje. Ostvarenje ovih ciljeva zahteva posvećenost, ulaganje u zdravstvenu zaštitu, obuku kadrova, komunikaciju i praćenje.

Zaključak

Izgradnja poverenja je ključna za uspeh u borbi protiv raka grlića materice. To se može postići saradnjom svih učesnika u sistemu prevencije i lečenja raka grlića materice, transparentnošću i edukacijom.

Izvor: Svetska zdravstvena organizacija

Fotografija: Shvets via Pexels