HPV infekcija u Vojvodini: Naučna studija otkriva koji su rizični tipovi HPV-a najčešći kod žena u ovom delu Srbije


авг 23, 2024

HPV infekcija u Vojvodini

Nova studija sprovedena na Institutu za javno zdravlje Vojvodine i objavljena u naučnom časopisu Medicina na platformi MDPI pokazala je zabrinjavajuću učestalost HPV infekcija u Vojvodini. U tekstu koji je pred vama informišite se o tome šta je sve studija otkrila i šta možemo učiniti da zaštitimo sebe i svoje najbliže.

 

HPV – tihi neprijatelj

Infekcija HPV-om (humanim papiloma virusom) jedna je od najčešćih prenosivih polnih bolesti na svetu. Procene Svetske zdravstvene organizacije ukazuju da će čak 80% seksualno aktivnih žena biti inficirano HPV-om u nekom trenutku svog života. Iako većina infekcija prolazi bez simptoma i posledica, određeni tipovi HPV-a mogu dovesti do razvoja raka grlića materice, ali i drugih vrsta karcinoma.

Nažalost, stopa smrtnosti, kada je u pitanju rak grlića materice u Srbiji – jedna je od najviših u Evropi, a ovaj karcinom predstavlja drugi vodeći uzrok smrti kod žena starosti od 15 do 44 godine. Stoga je razumevanje učestalosti HPV infekcija i tipova HP virusa koji su najzastupljeniji u našoj populaciji od ključnog značaja za efikasnu prevenciju i kontrolu ove bolesti.

Nedavno objavljena studija u časopisu Medicina pruža dragocene uvide u ovu problematiku, fokusirajući se na situaciju u Vojvodini.

HPV infekcija u Vojvodini: Šta je otkrila nova studija

Ova retrospektivna studija, sprovedena na Institutu za javno zdravlje Vojvodine, analizirala je preko 10.000 uzoraka žena u Vojvodini tokom perioda od 2014. do 2023. godine, pružajući detaljan uvid u prevalenciju, tj. učestalost HPV infekcije i različitih tipova virusa u ovoj regiji. Ispitanice su bile podeljene u pet starosnih grupa (≤30, 31–40, 41–50, 51–60, i ≥61 godina), a rezultati su pokazali visoku učestalost HPV infekcije od 43,3%, što je u skladu sa globalnim trendovima. Ova studija je posebno značajna jer pruža konkretne podatke o situaciji u Srbiji.

Rezultati vojvođanske studije pokazali su visoku učestalost HPV infekcije od 43,3%

Oprez! Sve mlađe žene izložene su riziku od kancera

Najveći broj žena sa HSIL promenama (prekanceroze sa najvišim rizikom da se razviju u rak) bio je u grupama žena mlađih od 31 godine i starijih od 61. Ovaj podatak ukazuje na tri ključna aspekta prevencije:

  • Vakcinacija u mlađem uzrastu: Idealno bi bilo vakcinisati devojčice i dečake pre stupanja u polne odnose, kako bi se obezbedila maksimalna zaštita od HPV infekcije i njenih posledica. Ovo je posebno važno s obzirom na to da se prekancerozne promene javljaju i kod mladih žena, što ukazuje na ranu izloženost i razvoj infekcije.
  • Vakcinacija i nakon stupanja u seksualne odnose: Kod adolescenata i odraslih osoba, koji nisu vakcinisani u detinjstvu, vakcinacija može biti korisna i nakon stupanja u polne odnose. Čak i osobe koje su već bile izložene jednom ili većem broju tipova HPV-a mogu imati koristi od vakcinacije, jer će biti zaštićene od drugih tipova virusa obuhvaćenih vakcinom. Ovo je posebno važno jer se HPV infekcija može reaktivirati i nakon dužeg perioda mirovanja.
  • Redovni skrining tokom celog života: Čak i uz vakcinaciju, redovni ginekološki pregledi i skrining grlića materice su neophodni. Redovni pregledi omogućavaju rano otkrivanje i lečenje prekanceroznih promena, čime se značajno smanjuje rizik od razvoja raka grlića materice. Ovo je izrazito važno na svim uzrastima, a posebno za žene starije od 61 godine, kod kojih je takođe zabeležen visok procenat prekanceroznih promena.

Koji su najčešći tipovi HPV-a u Vojvodini

Najzastupljeniji onkogeni HPV genotipovi u studiji bili su HPV 16, 31, 52, 56, 39 i 51, što čini oko dve trećine ukupno registrovanih HPV genotipova. Ovi podaci su važni jer stručnjacima pomažu da razumeju koje tipove HPV-a treba posebno targetirati preventivnim merama. Takođe, studija je pokazala da je najčešći tip, prema starosnoj distribuciji i citološkim nalazima, bio HPV 16, što je u skladu sa globalnim podacima i ukazuje na njegovu visoku učestalost i povezanost sa razvojem raka grlića materice.

Ohrabrujuća informacija: Devetovalentna vakcina štiti od većine najučestalijih rizičnih tipova HPV-a

Ohrabrujuće je da devetovalentna HPV vakcina pruža zaštitu od većine HPV tipova nađenih kod žena sa promenama na grliću materice. Ova vakcina pruža zaštitu od devet najčešćih tipova HPV-a koji uzrokuju rak grlića materice (uključujući tipove 16 i 18, koji su odgovorni za oko 70% slučajeva raka), kao i određene tipove koji uzrokuju genitalne bradavice i druge bolesti. To znači da vakcinacija može značajno smanjiti rizik od razvoja ovih oboljenja, što je posebno važno s obzirom na visoku učestalost HPV infekcije u populaciji.

Kako i gde se u Srbiji može vakcinisati protiv HPV-a

U Srbiji je od 2022. godine dostupna devetovalentna HPV vakcina koja se preporučuje i devojčicama i dečacima, a besplatna je u uzrastu od 9 do 19 godina. Vakcinacija se može obaviti kod izabranog lekara u najbližem Domu zdravlja. Informacije o HPV vakcinaciji za odrasle potražite ovde.

Zaključak

Nova studija pruža važne podatke o rasprostranjenosti HPV infekcija u Vojvodini i naglašava značaj prevencije. Vakcinacija, uz redovne ginekološke preglede i skrining grlića materice, predstavlja najefikasniji način zaštite od raka grlića materice i drugih bolesti povezanih sa HPV infekcijom. Ovi rezultati treba da podstaknu na podizanje svesti o tome koliko je važna prevencija HPV infekcije i da motivišu pojedince da preduzmu aktivne korake u zaštiti svog zdravlja.

 

Izvor: Medicina | Free Full-Text | Prevalence of Carcinogenic Genotypes of HPV-Infected Women in a Ten-Year Period (2014–2023) in Vojvodina, Serbia (mdpi.com)

Pročitajte intervju sa autorkom studije doc. dr Natašom Ninković.

Fotografija via Canva.com