Najčešća pitanja roditelja o HPV vakcini i odgovori pedijatra
нов 05, 2024
Koje sve nedoumice roditelji imaju o HPV vakcini i šta najčešće pitaju pedijatra.
Roditelji postavljaju brojna pitanja kada je o zdravlju i dobrobiti njihove dece reč, a jedno od najčešćih odnosi se na vakcine. Među njima, vakcina protiv HPV-a (humanih papiloma virusa) ističe se kao važna tema razgovora tokom posete pedijatru. Roditelje zanima koliko je ova vakcina bezbedna, na koji način utiče na zdravlje njihove dece i koje sve bolesti može da spreči. O ovoj temi razgovarali smo sa dr Jelenom Mitrović, načelnicom pedijatrije Doma zdravlja ,,Dr Simo Milošević“ na Čukarici, u Beogradu.
Šta je tačno HPV vakcina i zašto je potrebna deci?
HPV vackina predstavlja zaštitu od 9 tipova humanih papiloma virusa. Deci je neophodna kako u budućnosti ne bi dobili pojedine bolesti, kao što su genitalne bradavice, ali i rak grlića materice, vulve, vagine, anusa, penisa, glave i vrata.
U kom uzrastu dete treba da primi HPV vakcinu?
Prema našem kalendaru dete vakcinu može primiti o trošku države od 9. do 19. godine. Roditelji su često zbunjeni ovolikim rasponom, pa treba istaći da u ovom periodu kada god dete da primi vakcinu, a nije stupilo u seksualne odnose, ne možete pogrešiti. Kroz sistematske preglede u školama mi vakcinu dajemo u sedmom razredu. Ja sam svom detetu HPV vakcinu dala kada je imalo 12 godina.
Da li je HPV vakcina bezbedna? Koji su neželjeni efekti?
HPV vakcina jedna je od najbezbednijih vakcina koje postoje. Može uzrokovati blago crvenilo na mestu uboda, bol, povišenu temperaturu, slabost, umor, malaksalost… Dakle, sve one simptome, koji se često javljaju i prilikom primanja bilo koje druge vakcine.
Koliko je HPV vakcina efikasna u prevenciji raka?
Mnogi roditlji ne znaju mnogo o HPV vakcini, a ona prevenira od 80 do 90% karcinoma koje sam gore navela.
Koji su rizici ako dete ne dobije HPV vakcinu?
Rizik je da će dobiti neku od pomenutih bolesti.
Da li postoje neka medicinska stanja ili razlozi zbog kojih dete ne bi trebalo da primi HPV vakcinu?
Ovu vakcinu ne dajemo akutno bolesnoj deci ili deci koja primaju neku ozbiljniju terapiju, dok s njom ne završe.
Može li dete primiti vakcinu ako je već izloženo HPV-u?
Dete može i treba da primi vakcinu iako je već bilo izloženo HPV-u, jer nije sigurno bilo izloženo svim tipovima virusa. Radi se samo o tome da zaštita ne može biti postignuta protiv onog tipa virusa s kojim je mlada osoba već došla u kontakt.
U koliko se doza vakcina daje i po kom rasporedu?
Vakcina se za decu do 15 godina daje u 2 doze u razmaku od minimum 6 meseci. Za decu od punih 15 godina vakcina se daje u tri doze po režimu 0-2-6 što znači druga doza dobija se nakon 2 meseca, a treća 6 meseci nakon prve doze.
Šta ako dete propusti zakazanu imunizaciju?
Nije nikakav problem ako se malo pomeri vakcinacija, važno je da ne primi drugu ili treću dozu ranije. Sve doze bi valljalo primiti u roku od godinu dana.
Da li je ovo živa vakcina?
Ne nije, u ovoj vakcini nalaze se komponente koje liče na viruse, pa tako imitiraju imunološki odgovor, no živih virusa nema.
Vakcina kao najbolji način prevencije
Imunizacija protiv HPV-a najbolji je način prevencije svih stanja i bolesti koje uzrokuje ova grupa virusa. U Srbiji je HPV vakcina besplatna za decu i mlade uzrasta od 9 do 19 godina. Deca mlađa od 15 godina treba da imaju saglasnost roditelja za vakcinaciju, dok se deca starija od 15 mogu sama opredeliti da li žele da prime vakcinu, naravno uz konsultaciju sa roditeljima. Vakcinacija se obavlja u domovima zdravlja. Na našem sajtu možete pronaći spisak domova zdravlja u kojima je vakcina dostupna.