Kako se leči HPV infekcija


апр 22, 2025

HPV infekcija

Kratak odgovor na pitanje iz naslova glasi: protiv HPV-a postoji prevencija, ali – nažalost, ne postoji lek kada ovaj virus već uđe u organizam. U tekstu ispod saznajte šta možete da uradite ukoliko imate HPV a nemate simptome, šta ako je došlo do određenih promena i kako da se zaštitite od budućih HPV infekcija.

HPV je najčešća polno prenosiva infekcija. Smatra se da će 80% žena i muškaraca, u seksualno aktivnom periodu života, ovu infekciju dobiti najmanje jednom. Srećom, HP virus često nestane iz organizma sam od sebe, bez lečenja, ne izazvavši bolest. Međutim, u određenim okolnostima, HPV infekcija može da se produži i dovede do promena na tkivima i pojave simptoma bolesti. U tom slučaju, lekar može lečiti simptome, ali ne i sam virus. Simptomi mogu ukazivati na genitalne bradavice koje su povezane sa HPV tipovima niskog rizika (koji obično ne dovode do raka) ili na prekancerozne promene koje se povezuju sa određenim tipovima HPV-a visokog rizika.

Ako postoji HPV infekcija, a nemate simptome

Možda vam neće biti potrebno lečenje, barem ne odmah, ali vaš lekar će želeti da bude siguran da se kod vas ne razvijaju simptomi.

Lekar će vas verovatno uputiti na HPV test. Ako ste žena, kao i u slučaju Papa testa, HPV test podrazumeva uzimanje brisa ćelija sa vašeg grlića materice, koje se šalju u laboratoriju. Ova analiza traži genetski materijal, tj. DNK HPV-a, unutar vaših ćelija, uzetih sa grlića materice. Na taj način može da se otkrije prisustvo tipova HPV-a koji mogu izazvati probleme.

(Napomena: Kod muškaraca, bris za HPV test uzima se sa genitalne regije, najčešće sa kože penisa.)

Ako vaš lekar utvrdi da imate tip HPV-a koji može dovesti do raka, najverovatnije će vam predložiti da češće radite Papa test, kako biste pratili ukoliko se eventualno pojave znakovi abnormalnih promena na ćelijama u genitalnom području. Takve promene na ćelijama na grliću materice mogu biti znak upozorenja da postoji mogućnost razvoja raka grlića materice.

Pored Papa testa, vaš lekar može raditi i test koji se zove kolposkopija, pri čemu se koristi poseban uređaj za uvećanje, kolposkop, da bi se pažljivo pregledao grlić materice, vagina i vulva, kao i da se uzme biopsija ako je potrebno.

Ako je došlo do prekanceroznih promena na grliću materice

Ako je HPV infekcija izazvala abnormalne promene na ćelijama, koje mogu dovesti do raka grlića materice, vaš lekar može odlučiti da sačeka neko vreme. Ponekad se promene na ćelijama – koje se nazivaju cervikalna displazija, prekancerozne promene na ćelijama ili cervikalna intraepitelijalna neoplazija – same izleče.

Ukoliko lekar odluči da je vreme za lečenje abnormalnih ćelija, može koristiti jednu od sledećih metoda:

  • Krioterapija. Uključuje zamrzavanje prekanceroznih ćelija tečnim azotom ili ugljen-dioksidom.
  • Konizacija. U pitanju je procedura kojom se uklanjaju prekancerozne ćelije.
  • Laserska terapija. Koristi se laserska svetlost za eliminisanje prekanceroznih promena.
  • LEEP (Loop electrosurgical excision procedure). Abnormalne ćelije se uklanjaju specijalnim elektrohirurškim nožem u obliku omče (loop). Cilj je ukloniti sve izmenjene ćelije, uključujući većinu ili sve ćelije sa HPV-om.

Ako imate genitalne bradavice

Ove izrasline izazvane HPV infekcijom mogu biti uzdignute ili ravne, male ili velike, tamnije ružičaste ili boje vaše kože. Genitalne bradavice se mogu pojaviti na grliću materice, vulvi, skrotumu, preponama, butinama, anusu ili penisu.

Ponekad genitalne bradavice nestanu bez lečenja.

Ako je lečenje ipak potrebno, vaš lekar vam može prepisati neku od metoda za njihovo uklanjanje, samostalno ili u kombinaciji sa lokalnim lekovima koji jačaju imunitet (imiquimod, somatehini). Ponekad se lekar odmah odluči za lokalnu imunoterapiju, bez uklanjanja bradavica. Kod osoba kod kojih se bradavice često vraćaju, potrebno je uključiti i specijalizovane imunomedikamenate sa posebnim dejstvom na HPV.

Ako je potrebno uklanjanje bradavica, lekar može preporučiti jednu od sledećih metoda:

  • Krioterapija, koja zamrzava bradavicu tečnim azotom.
  • Trihlorsirćetna kiselina, jedinjenje koje se nanosi na površinu bradavice.
  • Hirurško odstranjivanje bradavica skalpelom.
  • Eletrokauterizacija je spaljivanje bradavica pomoću električne struje.
  • Lasersko uklanjanje bradavica.

Kako prevenirati HPV

Najefikasniji način prevencije humanog papiloma virusa jeste vakcinacija. HPV vakcina je najefikasnija ukoliko se primi u mlađim uzrastima, pre seksualno aktivnog životnog perioda. Zbog toga je u našoj zemlji HPV vakcina besplatna za decu i mlade od 9 do 19 godina, a može se primiti u Domovima zdravlja. (Pogledajte Kako do vakcine.)

HPV vakcina može biti efikasna i kod odraslih tj. u seksualno aktivnom periodu života. U tom slučaju će zaštititi od onih tipova HPV-a s kojima osoba do tada nije došla u kontakt. (Treba imati u vidu da je u našoj zemlji dostupna devetovalentna HPV vakcina. Ona štiti od 9 tipova HPV-a, od kojih njih 7 može da izazove kancerozne promene, a dva tipa mogu da dovedu do pojave genitalnih bradavica.) Nakon 19. godine HPV vakcina se plaća, a zainteresovani mogu da se raspitaju u Institutu za javno zdravlje Srbije Milan Jovanović Batut, gradskim zavodima za zaštitu zdravlja ili u većim privatnim poliklinikama.

Izvori: webmd.com, cdc.gov, medicalnewetoday.com

Fotografija: Canva