Koje vrste raka može da izazove HPV infekcija


дец 25, 2024

HPV infekcija

Iako se najčešće povezuje s rakom grlića materice, to nije jedina vrsta raka koju humani papiloma virus može da izazove. U ovom tekstu saznajte više o tome zbog čega u određenim slučajevima HPV infekcija može da dovede do raka, koje sve vrste raka izaziva i kako da se zaštitite.

 

HPV (humani papiloma virus) je veoma čest, a u određenim okolnostima može da dovede do različitih vrsta raka. Prema podacima Svetske zdravstvene organizacije (SZO), svake godine u svetu se dijagnostikuje preko 660.000 novih slučajeva raka povezanih sa HPV infekcijom. Dobra vest je da vakcina protiv HPV-a može da spreči više od 90% ovih karcinoma.

U nastavku saznajte kako HPV infekcija može da dovede do raka i na koji način možete da se zaštitite.

Različiti tipovi HPV-a

Postoji preko 200 različitih tipova HPV-a. Neki su niskorizični i mogu izazvati genitalne bradavice ili bradavice na rukama i nogama.

Oko 14 tipova HPV-a su visokorizični, što znači da povećavaju verovatnoću da dođe do određenih vrsta raka. Osobe koje su dugo zaražene visokorizičnim HPV-om izložene su većoj opasnosti da obole od raka.

Važno je znati da se većina HPV infekcija sama eliminiše iz tela i ne izaziva nikakve probleme. Prisustvo visokorizičnog HPV-a ne znači da će neko sigurno dobiti rak. Međutim, isto je tako važno imati na umu da je HPV infekcija izuzetno učestala, što znači da je i mogućnost da dođemo u kontakt sa viskorizičnim tipom takođe visoka. Prema studiji sprovedenoj u Vojvodini, visokorizični HPV 16 registrovan je kod svake treće HPV pozitivne žene.

Kada HPV infekcija može da dovede do raka?

Kao što smo već pomenuli, u većini slučajeva organizam se sam izbori protiv HPV-a. Međutim, ukoliko infekcija visokorizičnim tipovima potraje, HPV može izazvati rak. U tom slučaju, HP virus može da promeni DNK unutar naših ćelija. Vremenom, te ćelije mogu početi nekontrolisano da rastu i dovedu do raka. U pitanju je proces koji može trajati godinama.

HPV infekcija

Koje vrste raka izaziva HPV infekcija?

Rak grlića materice U pitanju je najčešći tip raka povezan sa HPV-om. Skoro svi slučajevi raka grlića materice (99%) uzrokovani su HPV-om. HPV vakcinacija i redovni skrining testovi mogu da spreče ili otkriju ovaj rak u ranoj fazi. Skrining testovi uključuju Papa test i HPV test. HPV tekst otkriva prisustvo humanog papiloma virusa u organizmu, dok Papa test otkriva promene na ćelijama grlića materice izazvane ovim virusom.

Rak vulve U pitanju je rak spoljašnjeg dela ženskog polnog organa. Rak vulve je mnogo ređi od raka grlića materice. Ne postoje standardni skrining testovi za ovaj tip raka pa se on najčešće otkriva kada osoba sama primeti promene na ovoj regiji ili tokom redovnog ginekološkog pregleda.

Rak vagine Većina slučajeva raka vagine izazvana je HP virusima. Često se, u periodu pre nastanka kancera, na vagini javljaju pretkancerozne promene, koje ponekad mogu biti otkrivene istim skrining testovima koji se sprovode u slučaju otkrivanja ranih promena na grliću materice. Ukoliko se pretkanceroza otkrije na vreme, može se sprečiti da se razvije u rak.

Rak penisa HPV takođe može izazvati i rak penisa. Ne postoje standardni skrining testovi za rano otkrivanje raka penisa. Međutim, s obzirom na to da se prvi simptomi javljaju na koži penisa, moguće je promene uočiti u ranoj fazi.

Rak anusa Ovaj tip raka javlja se i kod muškaraca i kod žena. Ne postoje rutinski skrining testovi, ali neki stručnjaci preporučuju tzv. analni Papa test osobama koje su izložene povišenom riziku od ovog tipa kancera. To uključuje osobe koje su imale analne seksualne odnose, onkološke pacijente sa rakom grlića materice ili rakom vulve, kao i pacijente sa narušenim imunološkim sistemom (na primer, one koji su pozitivni na HIV ili su imali transplantaciju organa).

Rak usta i grla HPV može izazvati rak usne duplje ili grla. Većina karcinoma srednjeg ždrela (tzv. orofaringealne regije) povezana je sa HPV-om. Ovaj tip kancera je najčešći rak izazvan HPV-om koji se dijagnostikuje kod muškaraca. Ne postoje standardni skrining testovi, međutim, rano otkrivanje je moguće prilikom posete lekaru, zubaru ili samopregledima.

Kako možemo smanjiti rizik od raka izazvanog HPV infekcijom

Već smo pomenuli da je HP virus veoma učestao, te je velika verovatnoća da će većina nas imati HPV infekciju najmanje jednom u životu. Da bismo se zaštitili od infekcije i/ili smanjili rizik da se ona razvije u rak, možemo uzeti u obzir sledeće:

HPV vakcinacija Vakcina protiv HPV-a štiti od infekcije ovim virusom i time sprečava mogućnost da dođe do raka. Najefikasnija je kada se primi pre prvih kontakata sa ovim virusom, dakle, pre stupanja u seksualne odnose. Upravo je zbog toga preporučena prvenstveno deci i mladima. U našoj zemlji je besplatna na uzrastu od 9 do 19 godina. Vakcinacija se obavlja u domovima zdravlja. Na našem sajtu možete pronaći spisak domova zdravlja u kojima je vakcina dostupna.

Redovni pregledi Redovni pregledi grlića materice mogu da otkriju HPV infekciju i promene na ćelijama grlića materice u ranoj fazi. Kao skrining metode koriste se Papa test i HPV test.

Bezbedan seks Iako ne pruža potpunu zaštitu od HPV-a, korišćenje kondoma tokom seksualnih odnosa smanjuje mogućnost da dođe do prenošenja HPV-a.

 

Izvori: Cancer.org, Cancerresearchuk.org, HPVworld.com, Who.int

Uvodna ilustracija: Canva