Znate li šta je PAPA test, a šta HPV test? Odgovor smo potražili od dr Dušice Isailović


окт 08, 2024

Znate li šta je PAPA test, a šta HPV test?

Šta je PAPA test, a šta je HPV test?Razumevanjem njihove razlike od izuzetnog je značaja za skrining raka grlića materice.

Kada je o reproduktivnom zdravlju žena reč, redovni skrining igra ključnu ulogu u ranom otkrivanju potencijalnih problema. Među najčešćim testovima su PAPA i HPV test – oba važna sredstva u borbi s rakom grlića materice. Iako se često spominju zajedno, ovi testovi služe različitim svrhama i pružaju različite informacije. O ovoj temi razgovarali smo s dr Dušicom Isailović, ginekološkinjom i načelnicom Doma zdravlja Čačak.

Koja je primarna svrha PAPA testa i šta on otkriva?

PAPA test je skrining metoda u cilju ranog otkrivanja raka grlića materice. Radi se zajedno s kolposkopskim pregledom grlića materice, čime se postiže preciznost dijagnostike u 98% slučajeva. Preporuka je da najkasnije tri godine od stupanja u seksualne odnose uradite prvi ginekološki pregled i PAPA test, a potom da praktikujete kontrole jednom godišnje.

NAPOMENA: Kolposkopski pregled grlića materice je procedura u kojoj lekar koristi poseban instrument za uvećanje – kolposkop – kako bi pažljivo pregledao da li na grliću materice postoje abnormalne ćelije ili tkivo. Obično se radi kada PAPA bris ili HPV test pokažu abnormalne rezultate, što omogućava dalju procenu i potencijalnu biopsiju.

Kako se HPV test razlikuje od PAPA testa?

HPV test koristi se za otkrivanje virusa koji pripada grupi DNK virusa i vrlo su infektivni. To su jedini virusi koji u organizmu mogu dovesti do razvoja epitelnog tumora kože i sluzokože. Postoji preko 200 tipova, a podeljeni su u dve grupe niskog i visokog rizika onkogenosti. U 9 od 10 slučaja karcinoma grlića uzročnik je HP virus – najčešće tipovi 16 ili 18.

Kada je potrebno uraditi PAPA, a kada HPV test?

HPV test se može raditi uz PAPA test ili ukoliko postoje indikacije (kolposkopska slika „ranica“, promene na koži perianalne regije ili sluzokoži cerviksa i vagine – kondilomi). A obavezno se radi gde postoji sumnjiv nalaz PAPA testa (III grupa) ili pozitivan nalaz PAPA testa ( IV ili V grupa). Svaka seksualno aktivna žena, posebno u generativnom periodu, potrebno je da uradi HPV testiranje.

Da li PAPA test može otkriti prisustvo HPV-a?

PAPA test ne može otkriti prisustvo HP virusa.

OVA DVA TESTA ČESTO SE PRAKTIKUJU ZAJEDNO, EVO I ZBOG ČEGA

PAPA testovi i HPV testovi često se praktikuju zajedno, jer se međusobno dopunjuju u skriningu za rak grlića materice. PAPA testom proverava se postojanje abnormalnih promena ćelija u grliću materice koje bi mogle da ukažu na rane znake raka, dok HPV test otkriva prisustvo visokorizičnih tipova humanog papiloma virusa (HPV), glavnog uzročnika raka grlića materice. Kombinovanjem ovih testova, zdravstveni radnici mogu preciznije proceniti rizik za žene. Ako se tokom PAPA testa pronađu abnormalne ćelije i HPV se takođe otkrije, šanse za razvoj raka grlića materice su veće, što zahteva pažljivije praćenje ili dalje testiranje. Ovaj dvostruki pristup povećava efikasnost ranog otkrivanja, omogućavajući blagovremenu intervenciju i bolje rezultate.

PAPA test

Šta se dešava ako je PAPA test uredan, a HPV test pozitivan?

Kada imamo uredan PAPA test, a detektovano prisustvo HP virusa nije potrebno lečenje. U ovom slučaju potrebne su redovne kontrole PAPA testa na 3 ili 6 meseci – kako izabrani ginekolog proceni. Virusna infekcija ostaje trajno prisutna u tkivu grlića materice, no stabilno stanje imunološkog sistema, te odsustvo infekcija i upalnih procesa preduslov je da se manifestacija ove infekcije ne ispolji. Preporuka je da se testiranje na prisustvo HP virusa kod pozitivnih osoba ponovo uradi za dve godine.

NAJČEŠĆA NEDOUMICA: DA LI KADA JE UREDAN PAPA TEST, I DALJE POSTOJI MOGUĆNOST DA ŽENA BOLUJE OD RAKA GRLIĆA MATERICE POVEZANOG SA HPV-OM?

Čak i ako je PAPA test normalan, i dalje postoji mogućnost da žena ima rak grlića materice povezan s HPV-om, iako je to retko. Normalan PAPA test pokazuje da u vreme testa nisu pronađene abnormalne ili prekancerozne ćelije u grliću materice. Međutim, PAPA test neće uvek otkriti rane promene ćelija ili veoma male abnormalnosti, posebno ako su uzrokovane visokorizičnim sojevima HPV-a. Zbog toga se HPV test često koristi u kombinaciji s PAPA testom, jer posebno otkriva virus koji uzrokuje većinu karcinoma grlića materice.

U slučajevima kada žena ima normalan PAPA bris, ali je pozitivan na HPV visokog rizika, ona može i dalje biti izložena riziku za razvoj raka grlića materice u budućnosti, te se obično preporučuje naknadno testiranje ili pažljivije praćenje, kako bi se otkrile sve ćelijske promene koje mogu nastati tokom vremena.

Kolika je tačnost HPV testa u poređenju s PAPA testom u otkrivanju rizika za razvoj raka grlića materice?

Moramo nažalost napomenuti da u 20% slučajeva rezultat PAPA testa nije verodostojan i da žena sa urednim nalazom može imati prekarcenogenu leziju. Zbog toga, potrebno je praktikovati godišnje kontrole.

SLIČNOSTI I RAZLIKE: KAKO SE UZIMA PAPA, A KAKO HPV BRIS

Procedure za PAPA i HPV testove su slične, ali imaju neke ključne razlike u načinu na koji se izvode. Oba testa obično uključuju pregled karlice, tokom kojeg zdravstveni radnik koristi spekulum da proširi vaginu radi boljeg pristupa grliću materice. Tokom ovog procesa, ćelije se sakupljaju iz grlića materice pomoću male četke ili lopatice.

PAPA test:

U PAPA testu, prikupljene ćelije pregledaju se pod mikroskopom kako bi se pronašle bilo kakve abnormalne ili prekancerozne promene u ćelijama grlića materice. Fokus je na identifikaciji abnormalnosti ćelija koje bi mogle signalizirati rane znake raka grlića materice.

HPV test:

U HPV testu, isti uzorak ćelija grlića materice (ponekad uzet odvojeno, u zavisnosti od lekara) posebno se testira na prisustvo visokorizičnih tipova humanog papiloma virusa (HPV). Umesto da se posmatraju abnormalnosti ćelija, ovaj test otkriva virusnu DNK kako bi identifikovao sojeve HPV-a koji mogu izazvati rak grlića materice.

INFO PLUS: KOJI SU KORACI ZA DALJE PRAĆENJE AKO JE HPV TEST POZITIVAN, A PAPA TEST UREDAN, I OBRNUTO

Pozitivan HPV test, a normalan PAPA test ukazuje na prisustvo sojeva HPV visokog rizika, ali još uvek nisu otkrivene abnormalne promene u ćelijama grlića materice.

Praćenje: Najčešći pristup je praćenje situacije ponovljanjem HPV i PAPA testa za oko 12 meseci. Imunološki sistem često sam uklanja HPV infekcije, tako da neće biti potrebne hitne akcije osim ako virus opstane ili se ne razviju promene u ćelijama.

Kolposkopija: Ako je HPV test i dalje pozitivan nakon godinu dana ili ako je žena u većem riziku (primera radi, u starijoj životnoj dobi), lekar može preporučiti kolposkopiju – proceduru koja omogućava detaljniji pregled grlića materice. Biopsija se takođe može uzeti tokom ove procedure kako bi se isključili bilo kakvi osnovni problemi.

Abnormalan PAPA test, a negativan HPV test ukazuje na abnormalne ćelije grlića materice, no nije otkrivena HPV infekcija visokog rizika. Ova situacija može sugerisati da promene ćelija verovatno nisu povezane s HPV-om, ili da je HPV infekcija nestala, ali abnormalne ćelije ostaju.

Praćenje: U zavisnosti od vrste i težine abnormalnih ćelija (blaga ili naprednija displazija), mogu se preporučiti dalji testovi poput kolposkopije ili biopsije kako bi se osiguralo da promene nisu prekancerozne ili kancerozne.

U slučajevima blagih abnormalnosti, lekar može predložiti češće PAPA testove ili zajedničko testiranje (PAPA + HPV) kako bi se pratile ćelije i osiguralo da ne dođe do značajnih promena. U oba scenarija, cilj naknadnog testiranja je prevencija raka grlića materice tako što se rano identifikuju i rešavaju potencijalni rizici.

Zaključak

Dok se PAPA test i HPV test često koriste zajedno, oni služe različitim svrhama u skriningu raka grlića materice. PAPA test se fokusira na otkrivanje abnormalnih promena ćelija u grliću materice, dok HPV test identifikuje prisustvo visokorizičnih HPV sojeva koji mogu dovesti do tih promena. Razumevanjem razlika između ovih testova i načina na koji se oni međusobno dopunjuju, žene mogu doneti ispravnije odluke o svom zdravlju. Redovni skrining korišćenjem oba testa, kako preporučuju zdravstveni radnici, vitalan je korak u ranom otkrivanju i prevenciji raka grlića materice.

Foto: pexels.com, privatna arhiva