Kako se leče genitalne bradavice pitali smo dr Dušana Simića


нов 14, 2024

genitalne bradavice

Genitalne bradavice ili kondilomi pogađaju i žene i muškarce, prenose se seksualnim putem, a izazivaju ih humani papiloma virusi. Obično se javljaju kao izrasline boje kože, različitog oblika (ravne, šiljaste, slične karfiolu…) na anogenitalnom području. Mogu biti potpuno bezbolne ili praćene svrabom i nelagodom. Najčešće se pojave u periodu između tri nedelje i godinu dana nakon infekcije, ali ponekad period inkubacije može da traje i znatno duže.

 

Jedna od karakteristika ovog oboljenja jeste da može biti veoma uporno. Izrasline se mogu pojavljivati iznova nakon uklanjanja te negativno uticati na seksualni život, ali i samopouzdanje i mentalno zdravlje u celini. Kao i o mnogim drugim polno prenosivim bolestima oko kojih i dalje postoji stigma, o genitalnim bradavicama se ne priča dovoljno te smo odlučili da se obratimo dr Dušanu Simiću, specijalisti ginekologije i akušerstva, kako bismo dobili odgovore na najvažnija pitanja. U intervjuu s dr Simićem saznajte sve što vas zanima o ovom zdravstvenom problemu, kao i kako da zaštitite svoje zdravlje.

Dr Dušan Simić je specijalista ginekologije i akušerstva, načelnik službe za zdravstvenu zaštitu žena Doma zdravlja u Nišu. Član je Američke asocijacije za kolposkopiju i cervikalnu citologiju, kao i, od strane EU, sertifikovani supervizor u cevikalnoj citologiji. Doktor je nauka i assistent na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Nišu.

Šta su genitalne bradavice? Kako izgledaju?

Dr Dušan Simić: Genitalne bradavice su izrasline koje se kod žena uglavnom javljaju na koži vulve, međice, vagine, ali i grlića materice. Najčešće su u vidu karfiolastih izraslina, ali mogu biti i pojedinačne, u grupama ili priljubljene jedna uz drugu na ulazu u vaginu. Mogu biti i male, pločaste, pojedinačne promene na površini kože, nešto tamnije prebojene. Takođe, možemo ih naći i kao ravne kondilome na grliću materice.

Kako izgledaju različiti tipovi genitalnih bradavica možete pogledati ovde.

Kako se prenose?

Da bi se infekcija prenela, mora postojati intimni kontakt sa kožom genitalne regije. Američka literatura to naziva skin to skin ili, u bukvalnom prevodu, trljanje kože u genitalnoj regiji. To znači da nije neophodan pun seksualni odnos (penetracija). Međutim, virus se ne može preneti kroz neoštećenu kožu, već su neophodne mikrotraume, sitne povrede koje mogu nastati u toku seksualnog čina, ali i neposredno pre njega, brijanjem, depilacijom i slično.

Takođe, u poslednje vreme dokazano je prisustvo HP virusa u plodovoj vodi trudnih žena, ali i u samim spermatozoidima.

genitalne bradavice

Koji tipovi HPV-a su najčešći uzročnici genitalnih bradavica?

Kao osnovni uzročnik navodi se infekcija uglavnom niskoonkogenim tipovima HPV-a. Najčešći izazivači genitalnih bradavica pripadaju tipovima 6 i 11.

Na osnovu čega neko može da posumnja da ima genitalne bradavice?

To su, kako je već opisano u jednom od prethodnih odgovora, jasno vidljive promene u vidu malih, pojedinačnih ili grupisanih, karfiolastih izraslina. Neophodno je već pri uočavanju i jedne takve promene javiti se ginekologu.

Koliki je značaj ranog otkrivanja?

Značaj ranog otkrivanja je pre svega u sprečavanju lokalnog širenja, ali i smanjivanju mogućnosti da se zarazi partner. Takođe, mnogo je lakše terapijski delovati na nekoliko promena, nego na veliki broj.

Kako se uspostavlja dijagnoza? Koji pregledi i analize se obavljaju?

Da bi se uspostavila dijagnoza, najčešće je dovoljan pregled ginekologa, inspekcijski i pod spekulumom, dok je na određenim lokacijama kao dopunska metoda neophodna i kolposkopija.

Koje su metode lečenja genitalnih bradavica?

Iako postoji određeni procenat slučajeva kada se one same povuku, najčešće se odmah pribegava metodama za njihovo uklanjanje, samostalno ili u kombinaciji sa lokalnim lekovima koji jačaju imunitet (imiquimod, somatehini). Ponekad se lekar odmah odluči za lokalnu imunoterapiju, bez uklanjanja bradavica. Kod osoba kod kojih se bradavice često vraćaju, potrebno je uključiti i specijalizovane imunomedikamenate sa posebnim dejstvom na HPV.

Od čega zavisi izbor metode lečenja?

Izbor metode lečenja je ponekad vrlo kompleksan i zavisi od više faktora: imunološkog statusa pacijenta, broja i lokalizacije promena, da li je pacijentkinja trudna

Koliko je čest slučaj da se, nakon uklanjanja, genitalne bradavice ponovo vraćaju?

Nažalost, ponovno vraćanje genitalnih bradavica – tj. recidivi, veoma su učestali. Najčešće iskusan ginekolog već na osnovu lokalizacije i izgleda bradavica može prognozirati recidiv. Takođe, nepridržavanje propisanih procedura nakon uklanjanja bradavica može dovesti do njihovog brzog povratka. Naravno, najvažniju ulogu u ponovnoj pojavi genitalnih bradavica ima imuni sistem pacijenta.

Kako se možemo zašititi od genitalnih bradavica?

Kondom nije potpuna zaštita, ali svakako smanjuje rizik od infekcije za nekih 50%. Takođe, važna je nega kože intimne regije i sprečavanje nastanka mikropovreda, koje omogućavaju ulaz virusa. I svakako, ključna je imunizacija – vakcina protiv HPV-a je lako dostupna i besplatna za dečake i devojčice od 9. do 19. godine, ali korisna je i u imunizaciji starijih od 19 godina.

Gde se vakcinisati? Kontakte najbližeg doma zdravlja potražite ovde.

 

 

Fotografije: Privatna arhiva, Canva