Rak grlića materice: Vodič za prevenciju


дец 13, 2024

rak grlića materice

O tome kako možemo smanjiti rizik ili otkriti rak grlića materice na vreme, u početnoj fazi – razgovarali smo sa prof. dr Anom Mitrović Jovanović, specijalistkinjom ginekologije i akušerstva, GAK Narodni front.

 

Rak grlića materice ozbiljno je oboljenje koje, nažalost, u našoj zemlji i dalje predstavlja značajan zdravstveni problem, iako vakcina protiv HPV-a kao najvažnijeg uzročnika ovog raka postoji!

Prema podacima Instituta za javno zdravlje Srbije Dr Milan Jovanović Batut, svake godine se u našoj zemlji dijagnostikuje oko 1.300 novih slučajeva, a preko 500 žena premine od ove bolesti. Time je karcinom grlića materice drugi vodeći uzrok obolevanja i četvrti uzrok umiranja od karcinoma među našim ženama. Međutim, ohrabrujuća je činjenica da postoje efikasne metode prevencije koje mogu značajno smanjiti rizik od razvoja raka grlića materice.

Kao što objašnjava prof. dr Ana Mitrović Jovanović, specijalistkinja ginekologije i akušerstva, postoje tri nivoa prevencije:

  1. Primarna prevencija: Vakcinacija protiv HPV-a.
  2. Sekundarna prevencija: Skrining i redovni ginekološki pregledi (Papa test, HPV tipizacija).
  3. Tercijarna prevencija: Lečenje premalignih promena i raka u ranom stadijumu.

U ovom tekstu detaljnije ćemo objasniti različite načine prevencije raka grlića materice, od vakcinacije do redovnih pregleda, oslanjajući se na stručno mišljenje prof. dr Ane Mitrović Jovanović.

U idealnom slučaju, ako se pridržavamo prvog i drugog stepena prevencije, do trećeg neće doći. Ali, i u slučaju trećeg stepena prevencije, važno je imati na umu da bolest može da se drži pod kontrolom kada je na vreme otkrivena i kada su posete lekaru redovne.

Vakcinacija protiv HPV-a: Prva linija odbrane

U čak 99% slučajeva, uzročnik raka grlića materice je humani papiloma virus (HPV). Zbog toga je vakcina protiv ovog virusa od izuzetnog značaja za smanjenje rizika od obolevanja od raka grlića materice. Iskustva zemalja u kojima se imunizacija protiv HPV-a redovno primenjuje od 2008. godine, poput, na primer, Engleske, pokazuju značajno smanjenje broja novonastalih slučajeva raka grlića materice.

HPV vakcina štiti od najopasnijih i najčešćih tipova ovog virusa koji izazivaju rak i predstavlja prvu liniju odbrane u prevenciji ove bolesti. Prof. dr Ana Mitrović Jovanović ističe važnost vakcinacije: “Na prvom mestu je primarna prevencija koju uvek apostrofiramo kao najvažniju jer ona započinje u najranijem životnom periodu kada se preporučuje vakcinacija.“

Vakcinacija se savetuje kod dece i mladih pre početka seksualne aktivnosti, idealno u adolescentnom periodu (besplatna je na uzrastu 9-19 godina). Međutim, i odrasle osobe koje nisu vakcinisane u mladosti – mogu imati koristi od vakcine.

Redovni pregledi i skrining: Rana dijagnoza je ključna

Pored vakcinacije, redovni ginekološki pregledi i skrining testovi ključni su za rano otkrivanje promena na grliću materice.

Prof. dr Mitrović Jovanović naglašava važnost skrininga – preventivnih pregleda koji se periodično obavljaju, kod pacijenata koji nemaju nikakve simptome: „Nakon vakcinacije, kao sekundarni vid prevencije sledi skrining, bilo da se radi Papa testu ili HPV tipizaciji.Skrining je neizostavan deo u borbi protiv karcinoma grlića jer se zna da postoji oko 10% karcinoma koji nisu uzrokovani HPV om ili se isti ne može dokazati kao direktan uzročnik.“

Papa test je jednostavan i bezbolan test koji može otkriti abnormalne ćelije na grliću materice pre nego što se razviju u rak. HPV tipizacija identifikuje prisustvo visokorizičnih tipova HPV-a i kod tih pacijentkinja sprovodimo češće preglede i/ili se odlučujemo na neke invazivne dijagnostičko /terapijske procedure.

Lečenje premalignih promena: Sprečavanje razvoja raka

U slučaju da se tokom skrininga otkriju premaligne promene, blagovremeno lečenje može sprečiti razvoj raka grlića materice.

Prof. dr Mitrović Jovanović objašnjava: „Treća mera prevencije primenjuje se kod pacijenata kod kojih se otkrije premaligna lezija ili karcinom u ranom stadijumu. Tada se prepisuje odgovarajuća terapija, bilo da se radi o operativnom lečenju, radioterapiji ili kombinaciji različitih metoda lečenja.“

Važno je istaći da se opisana tri nivoa prevencije ne isključuju međusobno, već se nadopunjuju. „Nijedna od ovih mera koje sam navela ne isključuje jedna drugu, one se međusobno podržavaju“, ističe prof. dr Ana Mitrović Jovanović.

Na primer, ukoliko ste vakcinisani protiv HPV-a, to ne znači da ne treba da obavljate redovne ginekološke preglede i Papa test. Vakcina pruža odličnu zaštitu, ali ne štiti od svih tipova HPV-a, niti od drugih faktora koji mogu uticati na zdravlje grlića materice.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by HPV ne (@hpv_ne_info)

Kako rak grlića materice može da se predupredi: Važnost edukacije i redovnih pregleda

Prof. dr Mitrović Jovanović zaključuje: „Uvek apelujemo na redovne preglede uz porast i promenu svesti kod najmlađih, odnosno, njihovih roditelja da ih podrže blagovremeno, da daju podršku vakcinaciji.“

Prevencija raka grlića materice je višeslojni proces koji uključuje vakcinaciju, redovne preglede, zdrav način života i edukaciju. Zajedničkim snagama možemo smanjiti rizik od ove bolesti i osigurati zdravlje budućih generacija.“U današnjem svetu ne treba zaboraviti da je HPV infekcija onkogenim tipovima u visokom procentu uročnik i drugih karcinoma za koje nažalost ne postoji skrining i za koje je upravo blagovremena vakcinacija jedina prevencija.“

HPV vakcinacija u Srbiji

U Srbiji HPV vakcina, iako spada u preporučene a ne obavezne, besplatna je za decu uzrasta od 9 do 19 godina. Vakcinacija se sprovodi u domovima zdravlja – spisak i kontakte svih domova zdravlja potražite ovde.

 

Fotografija: Canva